Întâlnirile ABR – mai – iunie 2013

Nr.

Crt.

Diviziuni

Tema

Data și loc

Președinte

1.

Diviziunea Biblioteci Publice

Tendințe actuale în dezvoltarea serviciilor de referințe în bibliotecile publice

23 mai, Biblioteca Națională a României,

Sala Mircea Eliade,

Ora 10.00

Corina Apostoleanu – capostoleanu@yahoo.co.uk

2

Diviziunea Biblioteci Specializate

Accesul direct şi resursele digitale

23 mai, Biblioteca Naţională de Fizică IFIN – HH

Mihaela Zecheru – mihaela.zecheru@cdep.ro

3

Diviziunea Biblioteci Universitare

Servicii specifice dedicate utilizatorilor bibliotecilor universitare

14-15 iunie, Universitatea “Constantin Brâncuși” din Târgu Jiu

Doina Ostafe – doinaostafe@yahoo.com

4

Diviziunea Biblioteci Naționale

Bibliotecile naționale și implicarea lor în proiecte europene

23 mai, Biblioteca Națională a României, Cabinetul Bibliologic

Claudia Lungu – claudia.lungu@bibnat.ro

 

Secțiuni adsa

Asda

dadda

 

 

 

1

Tehnici pedagogice în bibliotecă (conferință)

Biblioteca școlar@realitate.perspective

23-24 mai, CCD Dâmbovița

Carmen Leocadia Pesantez – ccarmenleo@hotmail.com

2

Comunicare și împrumut interbibliotecar

1. Deontologie de bibliotecă, 2. Studii de caz, 3. Relații cu publicul în biblioteci,

24 mai, Biblioteca Universității din Pitești, ora 16.00

Camelia Boca – camelia@bcu-iasi.ro

3

Informatizare

Informatizarea bibliotecilor românești prezent și viitor

24 mai, Biblioteca Națională a României,

Sala de formare profesionala Nicolae Georgescu-Tistu

Doina Ostafe – doinaostafe@yahoo.com

4

Profesori documentariști (conferința)

Participarea CDI, a profesorului documentarist și a bibliotecarului școlar la formarea competentelor info-documentare ale elevilor

24 mai

Sibiu

Corina Stănilă – corina_stanila@yahoo.fr

5

Achiziție și dezvoltarea colecțiilor

Cadrul legislativ al achiziției de documente

5 iunie, Biblioteca Națională a

României, ora 10.00

Cabinetul Bibliologic Dan Simionescu

Mioara Voncilă – Mioara.Voncila@ugal.ro

6

Periodice

Prelucrarea publicațiilor seriale electronice – necesitate și disponibilități

6 iunie, Biblioteca Națională a României,

Cabinet Bibliologic – 9.30

Luminiţa Daniş – lumida@bcu-iasi.ro

7

Legislație și pregătire profesională

Legea bibliotecilor in dezbatere – ce e bun, ce e rău, ce lipsește?

14 iunie 2013, Universitatea “Constantin Brâncuși” din Târgu Jiu

Luminiţa Danciu – danciu@upet.ro

8

Catalogare-Indexare

Continuarea lucrului la cele două ghiduri naționale de catalogare și de  indexare (Lives.Ro)

20-21 iunie, Biblioteca Națională a României,

Cabinet Bibliologic Dan Simionescu – indexare

Sala Mircea Vulcănescu

catalogare

Olga Beschea – olga@bcu-iasi.ro

9

Cultura informației

Cultura Informației și accesul deschis

25 iunie, Universitatea din Brașov

Angela Repanovici – arepanovici@gmail.com

10

Referințe

Serviciile de referință în biblioteci românești: trecut, prezent și viitor

28 iunie, Biblioteca Națională a României,

Cabinetul ABR

Doru Stan – doru_stan@yahoo.com

11

PROBIB 2013

Bibliotecile și progresul cunoașterii

24-25 mai 2013, Biblioteca Universității din Pitești

Doru Stan – abr.arges@yahoo.com